پایتون A تا Z : دوره کامل توسعه پایتون برای مبتدیان

پایتون چیست؟ اکنون باید پایتون را بیاموزید! (فرصت های شغلی)

پایتون چیست؟
پایتون یک زبان برنامه نویسی عمومی است که به راحتی قابل یادگیری است و به صورت پویا تنظیم می شود. آسان و ظریف است  سطح بالا و پویا ، که آن را به یک زبان ایده آل برای مبتدیان ، اسکریپت نویسی و “توسعه سریع برنامه” تبدیل می کند.

پایتون برای اولین بار در سال 1991 منتشر شد و توسط Guido van Rossum ، یک برنامه نویس هلندی – که به عنوان نویسنده زبان برنامه نویسی پایتون شناخته می شود – که می خواست یک زبانی را طراحی کند که برای نوشتن بسیار ساده باشد و هم زمان خواندن آن آسان باشد!

بنابراین ، یادگیری پایتون بسیار آسان تر از سایر زبان های برنامه نویسی است و به شما کمک می کند با تلاش کمتری ، برنامه های زیبایی ایجاد کنید.

 

پایتون چه ویژگی ها و مزایایی را ارائه می دهد؟
ویژگی های بسیاری ارائه شده است ، از جمله مزایای یادگیری پایتون ، به ویژه به عنوان زبان اول شما!

بیایید با مزایای یادگیری پایتون شروع کنیم:

آسان: زبان های پایتون بهترین زبان برای شروع و زبان ترجیحی مبتدیان و متخصصان است. دستورات آسان و ویژگی های سطح بالا ، آن را به یکی از بهترین زبان ها برای هر کسی که می خواهد برنامه نویسی را شروع کند ، می دهد.
رایگان: پایتون یک زبان متن باز است ، به این معنی که استفاده از آن برای همه رایگان است. می تواند آزادانه اصلاح و توزیع شود ، برای هر هدفی ، تجاری یا غیر!
کاربرد: از پایتون می توان تقریباً برای توسعه هر چیزی استفاده کرد: برنامه های دسک تاپ ، موبایل و وب. به علاوه ، در بسیاری از حوزه هابسیار مفید است مثل تجزیه و تحلیل داده ها ، هوش مصنوعی ، یادگیری ماشین و غیره.
کتابخانه و پشتیبانی: به لطف Open Source بودن و توسعه یافتگی Python ، پایگاه پشتیبانی گسترده ای دارد. میلیون ها توسعه دهنده هم فکر روزانه با این زبان کار می کنند. و آن ها همچنان عملکرد اصلی را بهبود می بخشند ، که باعث می شود Python حتی بهتر و کارآمدتر شود. بنابراین ، این یک روش عالی برای برقراری ارتباط با توسعه دهندگان دیگر ، به اشتراک گذاشتن و توسعه مهارت های شماست.

چه ویژگی هایی دارد؟
اکنون می توانید بفهمید که چرا مردم جهان اینقدر پایتون را دوست دارند. اما ، چه ویژگی هایی دارد؟

Features

 

 • سادگی

پایتون زبانی است که به راحتی قابل یادگیری است و این بدان معناست که اجرای برنامه های شما بسیار آسان تر است. از آنجا که به یک دستورات ساده ، زیبا و مبتدی نیاز دارد ، که بر خوانایی متمرکز باشد ، خواندن برنامه هایی که می نویسید بسیار آسان تر است ، حتی اگر یک برنامه نویس ماهر نباشید. این بیشتر به این دلیل است که به جای زبانی که کامپیوترها برای خواندن آن استفاده می کنند ، به زبان انسان نزدیک تر است. ( نحوه ی نوشتن کلمات)

بسیار آسان تر از زبان های دیگر ، توسعه دهندگان می توانند کد پایتون را بخوانند و ترجمه کنند . به نوبه خود ، این هزینه تعمیر و نگهداری و توسعه برنامه را کاهش می دهد ، زیرا به تیم ها امکان می دهد تا به طور مشترک و بدون زبان و مانع تجربه کسب کنند.

 • مفسر بودن

پایتون از چندین الگوی برنامه نویسی از جمله برنامه های رَوِیِه ای ، شی گرا و کاربردی پشتیبانی می کند.

از همه مهم تر ، پایتون یک زبان مفسر است. این بدان معنی است که کد نوشته شده در واقع به یک فرمت قابل خواندن توسط کامپیوتر ترجمه نمی شود. کدهای پایتون به صورت خط به خط اجرا می شوند ، که خطاهای اشکال زدایی را بسیار آسان و کارآمد می کند. اما این خوبی یک بدی به همراه دارد ، زیرا بسیار کندتر از سایر زبان های برنامه نویسی کامپایل می شود.

 • شئ گرا

برنامه نویسی شو گرا روشی است که برای مدل سازی اشیاء های به هم مرتبط و دنیای واقعی ، به اشیاء نرم افزاری استفاده می شود که دارای برخی داده ها می باشد و می توانند عملکردهای(توابع) خاصی را انجام دهند. به عنوان مثال ، یک شی می تواند نمایانگر شخصی با: نام ، سن ، آدرس و غیره و رفتارهایی مانند: راه رفتن ، صحبت کردن یا دویدن را داشته باشد.

هدف شی گرا آن کمک به برنامه نویسان برای نوشتن کد واضح و منطقی ، برای پروژه های کوچک و بزرگ است.

 • قابل حمل بودن

هیچ محدودیتی وجود ندارد ، زیرا پایتون و همه ابزارهای لازم در همه سیستم عامل های اصلی موجود است. با یک لیست طولانی از رایانه ها و سیستم عامل ها مانند Windows ، Linux ، macOS و موارد دیگر سازگار است. علاوه بر این ، از یک رابط مشابه در هر یک از سیستم عامل ها استفاده می کند ، به این معنی: شما می توانید به راحتی و در صورت لزوم سیستم عامل مورد نظر خود را عوض کنید و همچنان این امکان استفاده از پایتون را داشته باشید.

 • قابل جاسازی و گسترش

پایتون می تواند در یک برنامه تعبیه شود ، که یک رابط قابل برنامه ریزی برای کاربران آن برنامه فراهم می کند. اگر برنامه ای را که نیاز به کار با Python دارد ، در یک ترمینال قرار دهید ، این یک ویژگی عالی است.

علاوه بر این ، پایتون از استفاده از ماژول ها و بسته ها پشتیبانی می کند ، به این معنی که برنامه ها می توانند به سبک مدولار طراحی شوند و کدها در پروژه های مختلف مورد استفاده مجدد قرار می گیرند. حتی بهتر ، هنگامی که ماژول یا بسته مورد نیاز خود را ایجاد کردید ، می تواند برای استفاده در سایر پروژه ها نیز به اشتراک گذاشته و مقیاس بندی شود. وارد کردن ، یا صادرات بسیار آسان است!

 • قابل جاسازی و گسترش

پایتون می تواند در یک برنامه تعبیه شود ، که یک رابط قابل برنامه ریزی برای کاربران آن برنامه فراهم می کند. اگر برنامه ای نیاز به کار با ترمینال را داشته باشد ، این یک ویژگی عالی است.

علاوه بر این ، پایتون از استفاده از ماژول ها و بسته ها پشتیبانی می کند ، به این معنی که برنامه ها می توانند به سبک ماژولار طراحی شوند و کدها در پروژه های مختلف مورد استفاده مجدد قرار می گیرند. حتی بهتر ، هنگامی که ماژول یا بسته مورد نیاز خود را ایجاد کردید ، می تواند برای استفاده در سایر پروژه ها نیز به اشتراک گذاشته و مقیاس بندی شود. وارد کردن ، یا صادرات بسیار آسان است!

 • کتابخانه ها

پایتون همراه با کتابخانه استاندارد ، پشتیبانی یکپارچه برای انواع کارهای معمول برنامه نویسی ، مانند همگام سازی با سرورهای وب ، جستجو در متن و اصلاح پرونده ها را ارائه می دهد. برای اکثر زبان های دیگر ، شما باید این محتوا را از ابتدا ایجاد کنید.

پایتون همچنین دارای یک انجمن شگفت انگیز است که تعدادی ابزار مفید اضافی ساخته است و شما می توانید از آن ها در برنامه های خود استفاده کنید. آیا نیاز به کار با اسناد PDF دارید؟ یک ابزار جامع برای آن وجود دارد! می خواهید از صفحات وب داده جمع آوری کنید؟ نیازی به شروع از ابتدا نیست! پایتون از جنگو استفاده می کند ، یک چارچوب برنامه منبع وب کامل و متن باز ، که می تواند برای ساده سازی و سرعت بخشیدن به روند توسعه مورد استفاده قرار گیرد.

 • متن باز

پایتون به دلیل متن باز بودن و انجمن توسعه یافته ، از یک پایگاه پشتیبانی گسترده برخوردار است. میلیون ها توسعه دهنده همفکر روزانه با این زبان کار می کنند. و آنها هم چنان به بهبود عملکرد اصلی می پردازند. آخرین نسخه پایتون همچنان پیشرفت ها و به روزرسانی ها را دریافت می کند. از این رو ، این یک روش عالی برای برقراری ارتباط با توسعه دهندگان دیگر ، به اشتراک گذاشتن و توسعه مهارت های شماست.

یکی از امیدوار کننده ترین مزایای پایتون این است که: مفسر پایتون و کتابخانه استاندارد گسترده ، به صورت منبع و باینری ، برای همه سیستم عامل های بزرگ آزادانه در دسترس هستند. می توان آن را از وب سایت پایتون بارگیری کرد ، و ممکن است آزادانه اصلاح شود و برای هر هدفی ، تجاری یا غیر ، توزیع شود. از آنجایی که پایتون تحت مجوز منبع باز در دسترس است ، علی رغم اینکه دارای حق کپی رایت(تکثیر) است ، هیچ هزینه مجوزی نیز دریافت نمی شود.

همین سایت همچنین شامل توزیع ، و اشاره گرها به بسیاری از ماژول های رایگان شخص ثالث پایتون ، برنامه ها و ابزارها ، مستندات اضافی و غیره است.


اگر این توصیف از پایتون سرتان را به درد آورد ، نگران نباشید. به زودی آن را درک خواهید کرد. آنچه شما واقعاً باید از این بخش ها متوجه شوید این است که پایتون یک زبان برنامه نویسی است که برای توسعه نرم افزارها و برنامه های وب از جمله تلفن همراه استفاده می شود. یادگیری آن نسبتاً آسان است ، زیرا ابزارها و مستندات لازم برای همه به صورت رایگان در دسترس است. این باعث می شود که پایتون تقریباً برای همه قابل دسترسی باشد. اگر وقت یادگیری دارید ، می توانید چیزهای شگفت انگیزی ایجاد کنید!

از این رو می توان پایتون را به عنوان عامل پیشرفتی به نسبت سایر زبان های برنامه نویسی و چارچوب ها استفاده کرد. هر کسی می تواند کار با زبان را شروع کند ، فقط کافی است کمی صبر و تمرین داشته باشد. اگر یک کاملا مبتدی هستید و اولین بار است که با هر نوع زبان برنامه نویسی کار می کنید ، قطعاً پایتون چیزی است که شما می خواهید!


چرا پایتون اینقدر محبوب می شود؟
به دلیل همه ویژگی ها و مزایای آن ،

شاید شنیده باشید که پایتون محبوب است. از یک طرف ، ممکن است به نظر برسد که اگر بتوانید برنامه ای را که می خواهید با آن بسازید بسازید محبوبیت یک زبان مهم نباشد. خوب یا بد ، در توسعه نرم افزارها ، محبوبیت یک شاخص قوی برای کیفیت بالای کتابخانه هایی است که در دسترس خواهید داشت و همچنین تعداد فرصت های شغلی.

growth_major_languages

بنابراین ، آیا واقعاً پایتون آنقدر محبوب است؟ بله . بیایید برخی از تجزیه و تحلیل های موجود را که توسط StackOverflow.com ارائه شده است ، بررسی کنیم. این عملیات با نام “StackOverflow Trends” صورت گرفته است. در اینجا می توانید روندهای مربوط به فناوری های مختلف توسط Tag را بررسی کنید. وقتی پایتون را با نامزدهای احتمالی دیگری که می توانید برای یادگیری برنامه نویسی انتخاب کنید مقایسه می کنیم ، خواهید دید که یک مورد متفاوت از بقیه است.

به رشد باورنکردنی پایتون نسبت به روند ثابت یا حتی نزولی سایر نامزدهای معمول توجه کنید. اگر آینده خود را روی موفقیت یک فناوری معین شرط بندی کنید ، کدام یک را از این لیست انتخاب می کنید؟ متوجه شدید ، پایتون چیزهای زیادی برای ارائه دارد و به زودی می توانید اسکریپت های خود را با کمک آن بنویسید!

کاربرد پایتون چیست؟
در واقع ، تقریبا هر چیزی که بخواهید. بیشتر سیستم عامل های اتوماسیون ، داده کاوی و داده های بزرگ(مِه داده یا بیگ دیتا) به پایتون متکی هستند. از پایتون همچنین می توان برای پردازش متن ، نمایش اعداد یا تصاویر ، حتی حل معادلات علمی و ذخیره داده ها استفاده کرد. به طور خلاصه ، از آن در پشت صحنه برای پردازش بسیاری از عناصری که ممکن است در دستگاه هایتان به آن ها نیاز داشته باشید یا با آن ها روبرو شوید استفاده می شود. این به این دلیل است که این زبان ایده آل برای کار برای کارهای عمومی است. به عنوان مثال ، برای موارد زیر استفاده می شود:

 • برنامه های GUI
 • توسعه بازی ها
 • خراشیدن داده ها از وب سایت ها
 • توسعه وب و نرم افزار
 • نرم افزارهای مدیریت سیستم
 • تجزیه و تحلیل داده ها ، یادگیری ماشین
 • و خیلی بیشتر …

python-development

زبان برنامه نویسی پایتون ، که به آن “زبان اسکریپت نویسی” نیز گفته می شود ، در چند سال اخیر به طور قابل توجهی تغییر کرده است ، زیرا پایتون اکنون به جای استفاده از برنامه های پیش پا افتاده ، برای نوشتن برنامه های بزرگ و تجاری استفاده می شود. بنابراین با محبوبیت اینترنت این اعتماد به پایتون حتی بیشتر شده است .

نه تنها پایتون یک زبان دوستانه و سرگرم کننده برای یادگیری است بلکه به فناوری چندین شرکت در سطح جهانی نیز قدرت می بخشد. در واقع ، اکثر قریب به اتفاق برنامه ها و سیستم عامل های وب اکنون به پایتون متکی هستند ، از جمله موتور جستجوی Google ، پلت فرم YouTube و سیستم معاملات وب در بورس اوراق بهادار نیویورک. شما می دانید که هنگام تأمین نیاز سیستم بورس سهام ، زبان مورد نظر باید کاملاً مهم و قابل اتکا باشد! در واقع ، بسیاری از شرکت های بزرگ دیگر نیز وجود دارند ، از جمله: Pinterest ، Instagram ، Netflix ، Spotify ، Disney ، Yahoo ، Nokia ، IBM ، و بسیاری موارد دیگر

احتمالاً از خود می پرسید که چرا هر یک از این موارد مهم است؟ دلیل این امر این است که: اگر پایتون را یاد بگیرید ، هرگز برای استفاده از مهارت خود کمبود نخواهید داشت. ناگفته نماند ، از آنجا که بسیاری از شرکت های بزرگ به زبان اعتماد دارند ، شما می توانید به عنوان یک توسعه دهنده پایتون درآمد خوبی کسب کنید.

Language-Used-By-Top-IT-Companies

Companies-Using-Python-Python-Programming-Language


فرصت های شغلی
در این دنیایی که همه چیز با سرعت زیادی تغییر می کند ، به نظر نمی رسد محبوبیت پایتون هرگز متوقف شود. امروزه ، گواهینامه پایتون در کل حوزه برنامه نویسی یکی از مهارت های مورد تقاضا  است. آیا تا به حال فکر کرده اید که آیا واقعاً ارزش آن را دارد؟

پایتون ، به عنوان یک زبان برنامه نویسی ، یادگیری آن آسان و ساده است. پایتون با ویژگی دستورات ساده ، خواندن و تدوین آسان ، زمان توسعه و نوشتن را به نصف کاهش می دهد. همچنین ، دارای تعداد زیادی کتابخانه است که از تجزیه و تحلیل داده ها ، دستکاری و مصور سازی پشتیبانی می کنند. بنابراین ، این زبان به عنوان مطلوب ترین زبان تکامل یافته است و به عنوان “گزینه مهم بعدی” و “یک ضرورت” برای متخصصان در نظر گرفته شده است.

در پایان سال 2019 ، پایتون در حال ارائه تعداد قابل توجهی بود. یک تحقیق اخیر در سایت Indeed.com همچنین حاکی از دست کم 55000 شغل پایتون در ایالات متحده است که دارای رقم قابل توجه حقوق است. شما می توانید پیشنهادات شغلی زیادی را در بازار پیدا کنید. اکثر شرکت ها به دنبال مشخصات زیر هستند که ممکن است به مهارت های پایتون نیاز داشته باشد:

 • مهندس نرم افزار
 • توسعه دهنده پایتون
 • تحلیلگر تحقیق
 • تحلیلگر داده
 • دانشمند داده
 • توسعه دهنده نرم افزار

Job_Trends_Python

Job-Profiles-Python-Career-Oppurtunity


چه چیزی یاد بگیریم؟ از کجا شروع کنیم؟
آیا اکنون آماده یادگیری پایتون هستید؟ اما شما نمی دانید چگونه شروع کنید؟ یا حتی چه چیزی یاد بگیریم؟

این که آیا شما تازه وارد برنامه نویسی هستید ، یا یک توسعه دهنده نرم افزار حرفه ای ، که می خواهید در یک زبان جدید غوطه ور شوید ، این دوره به شما تمام اصول پایتون را که برای شروع پروژه های خود نیاز دارید ، می آموزد:

 • دستورات پایتون
 • متغیرها ، انواع داده ها ، اپراتورها
 • شرط ها
 • روش ها و توابع
 • ساز و کار با فایل ها
 • برنامه نویسی شئ گرا
 • و …

مهم نیست که اهداف نهایی شما چه می تواند باشد ، اگر به طور کلی با کامپیوتر کار کنید ، به زودی با برنامه های پایتون که ایجاد خواهید کرد ، راه های بی پایان برای بهبود زندگی خود را با خودکار کردن کارها و حل مشکلات پیدا خواهید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا